اصلاحات نیوز

همه چیز از ماجرایِ سعید طوسی قاری برجسته ی قرآن کریم

همه ی جزئیاتِ ماجراهای اخیرِ سعید طوسی
ejeheii
سخنگوی قوه قضائیه: پرونده سعید طوسی باز است
 

به گزارش اصلاحات نیوز:  اتهام سنگین به یک قاری  برجسته قرآن در روزها گذشته بازتاب گسترده ای در افکار عمومی داشته است. سعید گندم نژاد طوسی از اساتید تلاوت قرآن  که از شاخص ترین قاریان کشور به حساب می آید متهم به عمل خلاف عفت عمومی و تشویق به فساد شده است. اتهام هایی که در یکی از آن ها قرار منع تعقیب برای او صادر شده است و در دومی (تشویق به فساد) پرونده همچنان باز است.

این توضیحات را محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه پس از  چند روز انتشار اخبار و شایعات پیرامون سعید طوسی مطرح کرد. او در نشست خبری  روز گذشته خود توضیحاتی ارائه داد و گفت: «رسیدگی به شکایتی که صورت گرفته طبق روال در حال بررسی است و هنوز مراحل رسیدگی نهائی نشده است. در مرحله اول یکی از شکات در مسئله خلاف عفت عمومی شکایتی مطرح کرد که برای این مورد قرار منع تعقیب صادر شد که این حکم قطعی شده است.»

اژه ای تعداد شاکیان را چهار نفر عنوان کرد.

سخنگوی قوه قضائیه  گفت: «در مرحله دوم ادعای دیگری مطرح شد و موضوع تشویق به فساد مورد رسیدگی قرار گرفت که برای این موضوع نیز قرار منع تعقیب صادر شد، اما پس از اعتراض براساس قرائن و شواهد قرار منع تعقیب لغو و رسیدگی به پرونده ادامه پیدا کرد و در حال حاضر موضوع تشویق به فساد مراحل خود را طی می‌کند و هنوز به مراحل نهایی نرسیده است.»

محسنی اژه‌ای تاکید کرد که  “علاوه بر دادسرا این پرونده به قاضی خبره و متدینی برای مشورت ارجاع داده شد که اهمالی صورت نگیرد که این قاضی مطرح کرد که اتهامات ثابت نشده، اما با این حال هنوز پرونده در حال رسیدگی است.”

اما معاون اول قوه قضائیه پیش از این که درباره پرونده سعید طوسی سخن بگوید، مقدمه ای درباره این پرونده و پرونده های مشابه  آن بیان کرد.

او گفت: «برخی اتهامات اثباتش کار مشکلی است و کسی که شکایت می‌کند به دلیل اینکه ادله و شاهد ندارد و تنها با اظهارات شاکی و تحقیقاتی که صورت می‌گیرد به نتیجه می‌رسد نهایتا با علم قاضی حکمش صادر می‌شود؛ هر چند ممکن است حق با شاکی باشد، اما ممکن است اثبات نشود.»

سخنگوی قوه قضائیه افزود: «در رابطه با پرونده‌های مربوط به عفت عمومی قانونا و شرعا امکان ریز شدن و تحقیقات جزئی در آن وجود ندارد؛ چرا که در برخی از اتهامات منافی عفت، ضابط حق ورود ندارد و در جریان رسیدگی به پرونده، دادگاهی با چند قاضی تشکیل می‌شود و ایشان سوالاتی را در خصوص پرونده مطرح می‌کنند.»

tosi
 
سعید طوسی قاری مراسم افتتاحیه مجلس دهم بود
 

سعید طوسی کیست؟

سعید گندم نژاد طوسی متولد ۱۳۴۹ در تهران است. او از یک‌سالگی به مشهد رفته و از پنج‌سالگی فعالیت‌های قرآنی خود را آغاز کرد.او  قاری بین‌المللی قرآن، کارشناس شورایعالی قرآن، آموزگار کلاس‌های قرآن با تمرکز بر آموزش نوجوانان است.

سعید طوسی بارها برنده مسابقات قرائت قرآن در کشورهای مختلف شده است.

او نفر اول مسابقات بین‌المللی سوریه ۱۳۷۲، نفر اول مسابقات بین‌المللی مالزی ۱۳۷۷، نفر اول مسابقه کشوری ابتهال و دعا، نفر اول مسابقات کشوری قرائت قرآن ۱۳۷۹ است.

او در مراسم‌های رسمی مختلفی چون افتتاحیه مجلس دهم، مراسم احیای شب‌های قدر در مصلای تهران به قرائت قرآن پرداخت.

او از اعضای شورای عالی قرآن کشور است.

 

ماجرای اتهام
برای اولین بار در خرداد ماه امسال برخی رسانه ها از وجود پرونده علیه سعید طوسی به دلیل اعمال منافی عفت خبر دادند. این اخبار آن چنان مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه اوایل مهر ماه یکی از رسانه های خارج از ایران اتهامات سنگینی علیه او مطرح کرد.

این اتهامات بازتاب گسترده ای در شبکه های مجازی داشت. برخی شاکیان این پرونده نیز گفت و گوهایی با رسانه های خارج از ایران داشته اند که درآن ادعاها و اتهامات خودر را علیه سعید طوسی مطرح کردند. در واکنش به این اتهامات سعید طوسی دو بیانیه صادر کرد و همه ادعاها را رد کرد.

او در بیانیه اول که روز پنج شنبه صادر کرد نوشت: «این‌جانب سعید طوسی، شاگرد و خادم قرآن کریم، شایعاتی مبنی بر دستگیری خود به جرم‌های مختلف با آمار و اعداد عجیب و غریب و داستان‌های متناقض و سراپا کذب شنیدم که گویا از طریق برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های یهودی به طور هماهنگ و با کمک برخی از ایادی خود در داخل و یا خارج مستندسازی شده و با ارتباط‌دادن آن به ساحت مقدس قرآن و جامعه قرآنی و نیز شخص مقام معظم رهبری ناخواسته پرده از مقاصد شوم و خباثت‌آلود خود برداشته‌اند.»

سعید طوسی خطاب به مقام معظم رهبری نوشته است: «رهبرا! سلام و درود بر تو و صلابتت. هیبتت مستدام که دشمنانت چنان خار و زبون شده‌‌اند که چون در مقابل اقتدار و نفوذ کلامت درمانده گشته‌‌اند، فرصت را غنیمت شمرده و توطئه‌های ناجوانمردانه خود را با بهانه قراردادن من، متوجه مقام ولایت سازند! شرمسارم که قرعه آنان به نام من افتاد و مرا بهانه تهمت و تخریب کرده‌‌اند و درعین‌حال، سرفرازم از اینکه مرا قاری محبوب شما می‌خوانند.»

اما او در همان روز بیانیه دومی نیز صادر کرد. تا کاملا اتهامات را رد کرده باشد.

او در این بیانیه نوشت: «مستندات و اظهارات ارائه شده در سایت‌ها و برنامه‌ها و نمایش‌های تلویزیونی، سراسر کذب و جعلی است و به درد همان فیلم های سینمایی می‌خورد.»

او تاکید کرد که “اینجانب تاکنون به دلیل جلوگیری از هتک آبروی جامعه قرآنی سکوت کرده‌ام، اما از این پس به همین دلیل و برای حفظ حیثیت خود در جامعه قرآنی در مقابل این هتاکی ها و پرده دری‌ها، اقدامات قانونی خود را از طریق محاکم صالحه قضایی انجام خواهد داد. “

یک روز پس از انتشار این دو بیانیه از سوی خبرگزاری قرآن (ایکنا)، همین خبرگزاری خبری را منتشر کرد که از اقدامات تازه شاکیان پرونده حکایت داشت.

به گزارش خبرگزاری قرآن در روز جمعه، براساس اعلام یک منبع آگاه، شاکیان پرونده سعید طوسی در حال تهیه نامه ای به رییس قوه قضائیه هستند که درآن ضمن اعلام برائت از رسانه های معاند، رسیدگی به پرونده را خواستار شده اند.

این خبر نیز بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت و باعث شد که حساسیت افکار عمومی به این موضوع افزایش یابد.

heshmati
معاون وزارت ارشاد برای اولین بار  تشکیل پرونده سعید طوسی را تائید کرد
 

واکنش های جامعه قرآنی
اما در حاشیه تمام این اتفاقات واکنش هایی نیز به آن صورت گرفت. واکنش هایی که بر اهمیت موضوع افزود. روز پنجشنبه، معاون قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در یادداشتی که در «تابناک» منتشر شده، از شاکیان پرونده درخواست کرد تا صبوری و متانت پیشه کنند تا به نتیجه برسند. با این یادداشت اصل وجود پرونده قضایی در این باره تائید شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این یادداشت نوشت: «صرف‌نظر از ماهیت موضوع و وقوع یا عدم وقوع جرم که کاملاً به حوزه قضائی مربوط است، انتشار آن مصداق اشاعه فحشا می‌باشد.»

او در عین حال تاکید کرد که «خطای» افرادی چون روحانیون و قاریان قرآن « ناخودآگاه باورهای دینی مردم را تضعیف می‌کند».

حشمتی همچنین از مردم خواست: «در این‌گونه حوادث ضمن خودداری از انتشار، اجازه ندهند نسبت به مقدسات به‌ویژه قرآن کریم و خادمان قرآن سوءبرداشتی پیش آید.»

۲۸۴۳۶۲_۱۰۷عباس سلیمی، قاری قرآن از انتشار ادعاها علیه طوسی انتقاد کرد
 

اما دو واکنش دیگر نیز از جامعه قرآنی کشور مورد توجه قرار گرفت. عباس سلیمی، از قاریان مشهور، ضمن حمله شدید به  رسانه ای که این ادعاها را علیه سعید طوسی مطرح کرده بود در عین حال اعلام کرد که قوه قضاییه باید «هر متخلفی را بازخواست کند».

محسن موسوی‌بلده، دیگر قاری مشهور، نیز از جامعه قرانی خواست که «جریان خروج از این فتنه را مدیریت کند». او تاکید کرد “اتفاقی که رخ داده است فارغ از صحت و سقم آن، واقعاً وجدان همه جامعه به خصوص جامعه قرآنی را به شدت جریحه دار کرده است.”

۲۸۴۳۶۱_۹۱۳محسن موسوی بلده خواستار بررسی پرونده خارج از نوبت شد
 

موسوی بلده در عین حال خواستار آن شده که این پرونده به عنوان یک «پرونده حساس» قضایی، «خارج از نوبت» رسیدگی شود.

موسوی بلده عنوان کرد: «وقتی که حکم قضایی اعلام شد نیز همه باید در برابر آن تسلیم باشیم و گردن بسپاریم و به هر حکمی که باشد از محکومیت یا تبرئه، راضی باشیم.»

او به ایکنا گفت: «البته این را هم اضافه کنم در مقابل این همه چهره نورانی در جامعه قرآنی و شهدای بزرگواری که بسیار زیبا در عرصه تلاوت قرآن و عمل به آن درخشیدند، این اتفاق ناخوشایند ولو خدای نخواسته اثبات شود، باز هم نمی تواند آن ویژگی های مثبت را که این جامعه به برکت انس با قرآن از آن برخوردار است، خدشه دار کند.»

واکنش افکار عمومی
اما فارع از تمام بحث ها و واکنش ها مهمترین موضوعی که باعث شد این ماجرا در صدر اخبار ایران قرار گیرد، حساسیت ویژه افکار عمومی به آن بود. پس از مطرح شدن این ادعاها مردم در شبکه های اجتماعی خواستار روشن شدن قضیه شدند.

کامنت های اخبار مرتبط با این ماجرا در خبرگزاری قران (ایکنا) این موضوع را بیشتر روشن می کند. ایمان یکی از مخاطبان خبرگزاری ایکنا در ذیل یکی از اخبار این خبرگزاری خطاب به موسوی بلده نوشته است ” باسلام خدمت استاد بزرگوار و ازاده لطفا به داد قران و جامعه قرانی برسید و با درخواست مجدانه از قوه قضاییه هرچه زودتر احقاق حق بفرمایید و ازطرف اساتید و بزرگان قرآنی نامه ای به قوه قضاییه بدهید.”

اسماعیل یکی دیگر از مخاطبان این خبرگزاری در کامنتی آورده است “باید با عوامل انتشار خبر هم برخورد جداگانه ای شود. چرا که انتشار اتهام اثبات نشده از جهات شرعی و عرفی و اخلاقی امری ناپسند است.”

یکی از مخاطبان سایت فرارو هم در اظهار نظری در این باره می گوید: «فارغ از آنکه ایشان گناهگار یا بی گناه باشد نباید از مقام معظم رهبری مایه بگذارد، حالا ایشان قاری بیت رهبری هم باشند چه ارتباطی دارد از مقام معظم رهبری خرج کنند ،البته اگر گناهکار باشد قوه قضاییه نباید دنبال ماست مالی پروند باشند یا آن را مشمول مرور زمان کند، که اینکار در نهایت به اعتماد عمومی بسیار ضربه می زند اگر ایشان گناهکار باشد و محکوم هم شود مطمئن باشید نگاه مردم نسبت به نظام قطعا مثبت تر خواهد شد و عمل این فرد را هم به حساب نظام و اسلام نمی گذارند، چرا که در هر صنف و گروهی ممکن است انسان فاسد باشد ولی اگر خدایی نکرده بی دلیل تبرئه شود، میخی بر تابوت اعتماد عمومی خواهد بود. البته وجود شاکیانی که عمدتا از خانواده های بسیار متدین و با اخلاق می باشند و کمترکسی است که با آبروی خود بازی کند این شکایتها خیلی نمی تواند بی دلیل باشد، چرا هر جور حساب می کنید یه جای کار می لنگد، یعنی این شاکیان بی دلیل بگویند به ما تجاوز شده است قطعا کسی آبروی خود را نمی برد ظاهرا یک چیزهایی بوده، پناه می بریم به خدا!»

“باران” یکی دیگر از مخاطبان فرارو است که از  زاویه دیگری به مسئله پرداخته است. او می گوید: «خدا به خودش و خانواده‌اش صبر بدهد. تحمل این حجم عظیم شایعات و انتشار آن در شبکه های اجتماعی حتما فشار روحی و روانی بسیار سنگینی رو بر خانواده محترم ایشون وارد کرده. واقعا انصاف نیست که قبل از بررسی موضوع درباره یک نفر قضاوت کرد.»

یک مخاطب بی نام هم اظهار کرده است: “حاج سعید به گواه همگان از پاکترین و مومن ترین قاریان جهان اسلام است دشمنان اسلام می خواهند ما امت مسلمان ایران را دلسرد کنند ولی ما امت مسلمان ایران مثل کوه پشت حاج سعید عزیز ایستاده ایم.”

 
 
با دیگران به اشتراک بگذارید
 1. صغری گفت:

  شاکیان میگفتن آقای سعید طوسی دو بار به بیت رهبری توبه نامه داده…
  این یعنی اینکه قطعا اینکارو کرده،
  تازه آقای طوسی تهدید کرده که اگه منو محکوم کنید ۱۰۰نفرو با خودم میکشم پایین

 2. به نظرم یک یهودی هم اینکار را نمی کرد واقعا متاسفم

 3. وای بر این چنین ادمهای بی شعور که ادم چه عرض کنم با این کارها قداست قران کریم را زیر سوال می برند. اگه قاضی وقضات پرونده فوق می خواهند دراجرای حکم عادلانه عمل کنند باید در پیش گاه خداوند باشند وفرزندان خود را بجای فرزندان قربانیان در نظر بگیرند که اگه واقعا این شخص با فرزند انان چنین کار بی شرمانه ای انجام می دادندچه انتظاری از دستگاه قضایی داشتند تا همان حکم را برای این شخص صادر کنند واز یاد نبرند که خدا حق است

 4. حامد گفت:

  اگه یه استاد موسیقی اینکار رو کرده بود الان یه گروه کفن پوش میریختن توی خیابون و فریاد وا اسلاما سر میدادن و همه سازها رو میشکستن. الان این گروه دلواپسان کجان دقیقا؟!

 5. اصغر گفت:

  ایشالا بترکه از دستش خلاص بشیم خجالتم خوب چیزیه
  از قدیم هم گفتن تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها
  پس یه کاری کرده جناب طوسی شک نکنید

 6. مهدی گفت:

  فکرشو میکنم تنم میلرزه

 7. نیما گفت:

  من که می گم تبرعه مشه

 8. على گفت:

  و مکرو مکراللّٰه ….. را فراموش نکنید هر کس در هر لباس و مقام و منسبى بخواهد مکر پیشه کند خداوند رسوایش خواهد کردچه این جناب قاری قرآن باشد چه قاضی دادگاه ، بیانیه این آقا به رهبرى هم بوی چاپلوسى میدهد،کسانى که در محضر رهبری نظام قرار میگیرندباید افراد صالح و سالم و پاکى باشند، زمان شکایت از متهم تاعلنى و إفشاء شدن زمانى طولانى بوده،کشدار شدن این پرونده جز این نبوده که عده اى بى فکر و نادان با اعمال نفوذ به خیال مصلحت اندیشى باعث شدند به یکباره جامعه متدیّن قرآنى زیر سؤال رفته و جریحه دار شود، حال که با ندانم کاری عدّه اى جاهل این مسئله افکار عمومی جامعه را به چالش کشیده بهترین راه رسیدگى عادلانه مجازات متهم بدون هیچ تحفیفى میباشد تا درس عبرتى برای افراد اینچنینى باشد، مطمئناً هیچ انسان عاقلى حاضر نیست اتهامى به کسى بزند که هزینه آن ابروی خود و خانواده اش باشد ، با توجه به تعداد شاکیان و مدارک و شواهدچرا همگان با احتیاط فراوان با این مسئله روبرو میشوند، این مورد از مواردیست که قاطعیت دستگاه قضائى را مى طلبد تا این لکٌه ننگ از حریم قرآن و قاریان متدین و پاکسرشت زدوده شود.

 9. امیر گفت:

  ما ،بی اطلاعیم از ماجرا و صحت وسقم اون”
  ولی افراد زیادی بودن در طول تاریخ، باتقوا ، قاری ،آخوند،صاحب منصب و….که مرتکب گناهان و جنایت های بزرگی شدن
  هیچ کس نمیتونه ادعا کنه که شیطان سراغش نمیاد
  ولی نباید این مسائل رو تعمیم بدیم و به قاریان محترم و مسائل اعتقادی گره بزنیم

 10. خدایا گفت:

  خدایاتوشاهدباش.یوم تبلی صرائر

 11. خدایاتوشاهدباش.یوم تبلی صرائر

 12. امین گفت:

  از این دست موارد و سو استفاده ها زیاد وجود داره بوده حافظ و قاری قرانی که با هزار تا رابطه در اموزش و پرورش معلم شده و الان خیلی راحت با مادرای بچه ها ارتباط برقرار میکنه و بهشون پیشنهاد میده و اونا بخاطر ابروشون این مسائلو رسانه ای نمیکنن. من خودم با چشمای خودم پیام هارو دیدم. تهمت هم نیست.

 13. ابروی مومن را نباید قبل از اثبات جرم ریخت حالا چیزی که ثابت نشده ،ولی اگر ثابت بشه اشد مجازت برای چنین مواردی لازم

 14. ناشناس گفت:

  پناه می بریم.به خدای بزرگ .خدا رسوا کند جنایتکارواقعی را.

 15. ناشناس گفت:

  خدایش کی میاد آبروی خود وخانواده شو الکی ببره شاکی بشه.پناه برخدا

 16. مسعود گفت:

  این ۴یا۱۹نفر بعد از اینکه متوجه شدند که قاضی های مربوطه دارند حق را نا حق میکنند به اجانب متوسل شدند , حالا دارند برای این افراد که مورد تعرض؟ قرار گرفته اند میخواهند انها را مجرم معرفی کنند

 17. محمود گفت:

  اشد مجازات برای سعید طوسی و برگزاری جلسه ی علنی دادگاه برای عبرت سایرین که از مقام خود سوء استفاده نکنند،بهترین حالت ممکن است.

 18. نادر گفت:

  اگر یک هنر مند یا موسیقی دان این کار رو کرده بود وامصیبتا و وااصفا از علما بویژه نقل هر مجلس علم الهدی بر میخواست.حالا این آقایان که کنسرت شهرام ناظری را تعطیل میکنند!!!؟؟؟

 19. مهدی گفت:

  افکار عمومی جامعه جریهدار شده !

 20. حتما خبری بوده که این قدر کش پیدا کرده.
  باید اشد مجازات رو در نظر بگیرن. طناب رو بیارن و خلاص!
  فکر کن یک آدم معمولی این کارو کرده بود.
  قانون برای همه باید یکسان باشه.

 21. محسن گفت:

  دادگاه علنی تنها راه رهایی از این مساله است
  شفاف و روشن مردم ببینند که چه اتفاقی افتاده

 22. زهره گفت:

  خانواده های متدین واعلام شکایت شان خود دلیلی محکم برای گناه کار بودن سعید طوسی است وای بر قاضی القضاتی که این جریان را درست مدیریت نکنند اگر طوسی تبرئه شود مطمئن باشید بزرگترین ضربه رو به اسلام زدید وباید در پیشگاه خداوند جوابگو باشید

 23. باسلام بنظر من اول باید جرم ثابت شود وگرنه آبروریزی قبل از اثبات جرم معصیت دارد…

 24. اینجاست ک باید منتظر موند و عیار قوه قضایی رو سنجید

 25. امیر گفت:

  اینجاست ک باید منتظر موند و عیار قوه قضایی رو سنجید

 26. دادگاه را علنی کنید تا مردم خود قضاوت کنن

 27. باید دادگاه علنی باشد تا همه بدانند کی راست میگه کی دروغ. خود مردم خوب قضاوت میکنن.

 28. mehdi گفت:

  آقا چرا نمیخوای باور کنید ?? تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها%چرا بنا دارید صورت مساله را پاک کنید ???

 29. حميد گفت:

  خداییش کمی عاقلانه فکر کنید این تعداد انسان اون هم از نوع دیندار واقعی و قرانی هیچوقت نمیان آبروی خود را بخاطر هر موضوعی در جامعه و نزد خانواده خود ببرند. یاد جریان کبک و برف افتادم!!!!

 30. محمد گفت:

  واقعا متاسفم برای خودم که یک همچین آدمی برای تلاوت قرآن کریم فرزندان مردم را به فساد میکشد وقوه قضایی بعد از ۵ سال هنوز با ایشان برخورد نکرده اگر واقعا مردم خبردار نمی شدن پرونده مثل قبل مختومه میشود آزادی بیان دررسانه برای شفاف سازی بسیار کار آمد است

 31. امیر گفت:

  اظهارات آقای محسنی اژه‌ای شبهه انگیز و چندپهلو است!
  نکند با این توجیح ها و بهانه‌های نیم‌بند که اثباتش سخت است و فلان است و بیسار است، زمینه برای قسر در رفتن متخلفین “ولو اینکه از لحاظ سیاسی و عقیدتی” مورد علاقه‌ی سیستم قضایی باشند، فراهم گردد، و در طرف مقابل، شدت و حدت و سخت‌گیری بر افرادی که قرابت سیاسی کمتری دارند بیشتر اعمال شود …

 32. بی نام گفت:

  خداییش اگه این موضوع برای اشخاص عادی ڔخ میداد اینقدر ساده تبرعه میشد،اونایی که شاکی شدن همه از خانواده قرانی هستند،تو رو خدا فکر نکنین مردم نفهم هستند،نه مردم خسته اند از این همه تبعیض،یه نفر براۍ دردیدن یه متر سیم چند سال میره زندان،یه سری هم فقط به ریش ملت میخندن وخودشونو پشت نام متبرک شهداوآقا قاییم میکنن

نشست ها و جلسات

آرشیو»
 • khamenei
 • hashemirafsanjani
 • president