اصلاحات نیوز

اصلاحات نیوز ماموریت رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در توئیتر را بررسی میکند؛

استراتژی ۱۴۰

حجت الاسلام و المسلمین حسام الدین آشنا بازوی رسانه ای دولت تدبیر و امید است؛ آشنا، سابقه ی امنیتی دارد؛در محضر اساتیدی تلمذ کرده که ستون جامعه ی روحانیت مبارز بوده اند؛ دیدگاه ها و روابط نزدیک به اصلاحات دارد و می شود گفت که وی به تیم فرماندهی جنگ در پایتخت که بارز ترین چهره ها در آن، افرادی همچون حسن روحانی و مرحوم آیت الله هاشمی بودند ارادت قلبی دارد.

سرویس سیاسیاصلاحات نیوز ؛ حضور حسام الدین آشنا در توییتر را بررسی و بدنبال رمزگشایی از نقش وی در حال و آینده، وظیفه و دیدگاه هایش می باشد.

شروع بازی

سابقه­ ی حضور حسام الدین آشنا در توییتر به اردیبهشت۹۳ بر می گردد، او در نخستین توییت خود صراحتا اذعان می کند که در برابر هجمه های افراطیان علیه دولت سکوت نخواهد کرد اما این خط و نشان برای مخالفین دولت به حضور وی استمرار نمی بخشد و آشنا تا اسفند ۹۴ یعنی در آستانه ی مذاکرات حساس لوزان نیازی به مقابله با هجمه ها نمی بیند؛ اما نقطه ی عطف حضور آشنا در توییتر را می توان به نوعی تفویض یک وظیفه از شخص رئیس جمهور در نیمه ی دوم دولت روحانی به وی دانست؛ در نیمه ی اول دولت یازدهم شخص روحانی از تریبون هایش برای دفاع و تذکر دادن به منتقدانش استفاده می کرد که گویا اتاق فکر دولت ترجیح داده حسام اشنا علاوه بر حضور در ساختمان css جای خالی سخنان اینچنینی روحانی را نیز پر کند.

تاکتیک بازی

با بررسی اجمالی نحوه ی درج مطالب، نظرات و مواضع می توان دریافت که حسام اشنا کارتهای خود را چگونه بر روی میز ارائه می دهد؛ وی، هم به منتقدین دولت می تازد و هم به دولتی ها راهکار می دهد.

در بکار بردن عبارات خاص در قبال مخالفین همانند روحانی هیچ ابایی ندارد به طوریکه در پاسخ به سید نظام الدین موسوی خرم آبادی و فارس در مورد مشاوران روحانی و به ویژه شخص حسام الدین آشنا می گوید: “برای سید نظام، خبرگزاری فارس، بسیج عزیز، مسجد و خودم متاسفم ، این مقدار کج فهمی نوبر است!”

وی ابتدا با یک یا چند توییت سربسته بازخورد می گیرد و متناسب با بازخورد آن، از مواضع افزاینده و کاهنده استفاده می کند.

او از معدود مسئولانی است که گه گاهی پاسخ کاربران را نیز می دهد.

زمین بازی

در ادامه به برخی جنجال های پیش آمده در حساب توییتری حسام الدین آشنا خواهیم پرداخت که می توان این فعل و انفعالات را مشابه فعالیت های محمد جواد ظریف، ولی در سیاست داخلی محسوب کرد.

حسام الدین آشنا پس از وقفه های طولانی فعالیتش در توییتر و باتوجه به نقشی که عهده دار شده است به طور مستمر مسائل مهم را رصد کرده و نسبت به انها واکنش نشان می دهد، وی در دی ماه ۹۴ در اعتراض به حمله ی برخی عناصر خودسر به سفارت عربستان می گوید: “نفوذی کسانی نیستند که سفارت را اشغال می کنند، بلکه نفوذی کسانی هستند که این اقدامات را تئوریزه می کنند”؛ یعنی آشنا تلویحا به این موضوع اشاره می کند که این افراد نه تنها خودسر نیستند که از یک منبع تغذیه می شوند، این اظهارات درست در زمانی صورت میگیرد که عده ای از بحث “پروژه نفوذ”مطرح شده از سوی رهبری استفاده ابزاری میکنند و آن را به حربه ای برای حمله به دولت تبدیل می کنند ؛ در واقع این بار آشنا از پاتک به مخالفین دولت برای کنترل اوضاع بهره جسته است.

فروردین ۹۵ حسام اشنا، با حروف اختصاری ” ع-د” و “ا-ف-ا” به ماجرایی اشاره می کند و می گوید: “شکایت از دوستان بصیرتی این است که حاضرند از رهبر تا رئیس جمهور را به پای یک داستان بی سر و ته خرج کنند”

ماجرا از این قرار بود که عبدالرضا داوری و امیر فرشاد ابراهیمی، آشنا را به حضور در پروژه جاسوسی تحت یک پوشش علمی متهم می کنند، البته اگرچه چند ماه بعد عبدالرضا داوری از اشنا طلب حلالیت کرد اما اهمیت موضوع انجاست که اشنا از تبرئه کردن خود می گذرد و این گونه  القا میکند که تندروهای مدعی ولایت مداری اگر لازم باشد رهبری را نیز نشانه میروند و در واقع دنبال این است حاکمیت را نسبت به این افراد و خطراتی که دارند هشیار سازد.

می توان گفت اولین توئیت جنجالی وی اشاره به شایعات حضور سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس در انتخابات دارد.

آشنا از شایعه کنندگان می خواهد که سردار سلیمانی را برای حضور در انتخابات تحریک نکنند و به اصطلاح نگذراند حاج قاسم را همچون محسن رضایی و محمد باقر قالیباف را به کارزار کلید و گاز انبر کشیده شود. دقایقی طول نکشید که این توئیت آشنا به جدل ها میان دو طیف سیاسی در شبکه های اجتماعی بدل شد.

اشنا در چند اظهار نظر اذعان کرد: منظور اصلی وی رعایت شان جایگاه سردار سلیمانی بوده است اگرچه همین سخنان وی نیز به طرح مباحث بیشتری از سوی کاربران فضای مجازی شد.

بعدها که شایعات حول محور کاندیاتوری عزت الله ضرغامی سوق پیدا کرد آشنا باز دست به توئیت شد و از رئیس اسبق سازمان صدا و سیما خواست که ۴ سال صبر کند و در انتخابات شرکت نکند. دیری نپایید که ضرغامی بدون اشاره به این توصیه ها اعلام می کند که در انتخابات شرکت نمی کند اینجاست که کارشناسان معتقدند اشنا به دنبال کنترل کاندیداهای احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری است و در روزهای اخیر نیز وی با کنایه به جبهه ی جمنا خطاب قرار داد و گفت ۱۰ کاندیدا در انتخابات به مثابه ی فوتبال کافی نیست باید یک دروازه بان نیز انتخاب کنند.

وی همچنین به مخالفان دولت اطمینان می دهد که همانگونه  از ۹۲ تا ۹۴ مردم تغییر نکرده اند و در انتخابات مجلس دهم، ترکیب مجلس را در پاسخ رئیس جمهور تغییر داده اند در انتخابات ۹۶ نیز تغییر نمی کند و در اظهار نظری می گوید مردم حتما به رئیس جمهور دوبار اعتماد می کنند یک بار برای تغییر و بار دوم ترس از تغییر.

پس ازاینگونه واکنش ها بود که حسام اشنا، تصویر خود را در کنار ظریف با این عبارات منتشر می کند : “اینگونه بود که سناریوی سعودی روسی شکست خورد” اگرچه وی در پاسخ به یک کاربر می کوشد خود را شاهد ماجرا تلقی کند اما پر واضح است که هدف اصلی به رخ کشیدن جایگاه حسام الدین آشنا در سیاست خارجی می باشد بعد ها نیز با درج یک مقاله در حساب توییتری خود از ارائه یک راهکار برای مهار داعش پرده برداشت و چندی بعد نیز تمام قد برای دفاع از محمد جواد ظریف ظاهر می شود و اذعان می کند که حاج قاسم سلیمانی نظر مساعدی درباره ی ظریف دارد. اما این پایان اظهار نظرهای متفاوت روحانی گونه ی وی نبوده او خود را نسبت به تمامی مسائل مسئول میداند برای مثال در ماجرای حکم جلب محمود صادقی و واکنش علی لاریجانی در دفاع از برادر خود به کنایه می گوید که قانون اساسی در مورد قوه ی مجریه نیز حساس است و چرا تهمتهای به رئیس را پی گیری نمی کنید اما انچه که این روند ادامه دار را قطع می کند اشاره ی اشنا به موضوع فیش های حقوقی است در حالی که به ماجرای املاک نجومی اصلا اشاره ای ندارد انهم در شرایطی که این مهم می توانست راه فرار دولت از زیر بمبماران رسانه های منتقد شود. 

گمان می رود که دلیل این امر رغبت نداشتن برای پرداختن به این موضوع نیست در واقع دولت نمی خواهد باعث لوث شدن این موضوع شود شاید این بار باید منتظر باشیم که دولت ازین کارت خود در زمان مناسب که میتواند مناظره های ریاست جمهوری باشد برای مقابله با کاندیداهای جریان اصولگرا استفاده کند.

آشنا وفاداری خود به آیت الله هاشمی را با یک توییت جنجالی اثبات می کند  ” امشب عده ای سر آرام به بالین خواهند نهاد ولی بی خبر از فردا و پس فرداها”

به قدری این توییت جنجال ساز می شود که آشنا آن را از حساب توییتری خود حذف می کند.

چند روز بعد که بحران پلاسکو در سر خط خبرها قرار میگیرد و برخی منتقدین با اهداف خاص دولت را زیر سوال میبرند ، حسام آشنا طی چند توییت که به کدهای امنیتی شباهت دارند تحت عنوان توصیه های پلاسکویی به مخالفان دولت هشدار می دهد که مواظب باشند اگر دولت ضربه ببیند همه صدمه خواهند دید.

وی از سست بودن یک ساختمان پنجاه ساله خبر می دهد که تسنیم و فارس با شیطنت قصد متهم کردن آشنا را داشتند با این حربه که منظور آشنااز ساختمان ۵۰ ساله اصل نظام است اما با توجه به خدماتی که اشنا تاکنون به نظام داشته تاجایی که معاونت وزارت اطلاعات را بر عهده داشته این اتهام را بی مورد جلوه می دهد.

خبرگزاری های منتقد دولت با منابع خاصی که آنان را پشتیبانی می کنند نیک می دانند که حسام آشنا هیچوقت از دایره ی نظام خارج نخواهد شد و قطعا منظور وی از ساختمان سست و مستهلک همان قواعد بازی بوده که عده ای قصد بر هم زدن آن را دارند این گمانه انجایی تقویت می شود که آشنا در کنار خطاب قرار دادن هاشمی با نام سردار؛ رهبری را سالار خطاب می کند.

شاید آخرین اظهار نظر جنجالی آشنا که از قضا در رسانه ها به آن نگاه ویژه ای نشده ورود به مساله ی کولبران بود که با یک کنایه از فساد پانزده میلیارد دلاری در بحث قاچاق پرده برداری می کند و به نقل از رئیس گمرک خواستار آن می شود که اقتدار گمرک را به دولت باز گرداند

با این تفاسیر در روزهای آینده طبعا بیش تر از حجت السلام و المسلمین حسام الدین آشنا خواهیم شنید، چرا که پر واضح است که دولت بعد از اینکه مذاکرات را با دیپلماسی تویتیی ظریف با موفقیت به سر انجام رساند، اکنون نوبت آشناست که همان فرآیند را با صلابت و پیچیدگی حسام الدین آشنا پیش ببرد.

ایام انتخابات نزدیک است و حسام الدین آشنا قرار است نقش آن دروازه بانی را ایفا کند که به کنایه گفته بود مخالفین دولت آن را ندارند.

طبعا نقش وی در ایام مناظرات ریاست جمهوری بسیار پررنگ تر خواهد شد و حساب کاربری توییتر در آینده منبع بخش عظیمی از رقم خوردن معادلات سیاسی کشور خواهد شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید
 1. سید میلاد آل غضنفری گفت:

  ممنون عالی بود

 2. دل بسته گفت:

  من هم متاسفم برای افرادی که به جای جواب منطقی با عصبانیت ودور از ادب برخورد می کنند حرفی برای گفتن داری بگو وگرنه خفه شو

 3. فتاح محمدی گفت:

  خیلی جالب ومنطقی ،تیم تبلیغاتی دولت دارد جان می گیرد

 4. سبزینه گفت:

  برآیند خطوط فکری شان هم جهت با منافع ملی ست. استفاده ی هوشمندانه از فضای مجازی هم نقطه ی قوت دیگر شان است. دعا می کنیم «آشنا» های مملکتمان فزونی یابند

 5. space گفت:

  واقعا متاسفم برای فردی که یه زمانی ملبس بوده ولی شعور این رو نداره که نباید از واژه غضنفر که یکی از صفات برجسته امام علی هستش با تمسخر و استهزا استفاده کرد …..
  متاسفم همین

نشست ها و جلسات

آرشیو»
 • khamenei
 • hashemirafsanjani
 • president