اصلاحات نیوز

عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز:

مجازات تجاوز به حقوق ملت باید سنگین باشد

عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز،گفت: باید جریمه تجاوز به حقوق ملت از جانب مأمورین به حدی سنگین باشد که هیچ‌کس جرات این کار را نکند.

 

 

به گزارش اصلاحات نیوز: اکبر سرداری زاده، در مورد منشور حقوق شهروندی و آزادی‌های فردی که در قانون اساسی و این منشور  برای آحاد ملت در نظر گرفته‌ شده است، گفت: اینکه رئیس‌جمهور مجموعه مواد قانونی راجع به حقوق شهروندی را در یک منشور جمع‌آوری کرده‌اند عمل نکو و پسندیده‌ای است ازجمله اصولی که بسیار در این مورد در دادگاه‌ها به آن استناد می‌شود اصول ۳۷و۳۸ قانون اساسی است.

عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز با اشاره به اصل ۳۸ قانون اساسی گفت: در برخی موارد که می‌بینیم از متهم به‌زور اقرار گرفته‌شده که به این اصل استناد و می‌گوییم که این اقرار اعتبار ندارد. اما بیشترین حقی که از مردم ضایع می‌شود بازداشت‌ها و اقرارهایی است که با فشار و به‌صورت تلقینی از مردم گرفته می‌شود.

او افزود: در برخی موارد به افراد تفهیم نمی‌شود که باید کفیل معرفی کنند یا وثیقه ارائه دهند تا بازداشت نشوند و فقط یک برگه به آن‌ها داده می‌شود که امضا کنند و درباره مضمون آن اطلاع خاصی ارائه نمی‌دهند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: حتی درجایی که دادرسی به پایان ساعت اداری می‌رسد باید زودتر به شخص اعلام کنند که وثیقه بگذارد تا وقت باشد وثیقه او کارشناسی شود و شخص به دلیل عدم ارائه وثیقه به علت ضیق وقت بازداشت نشود. متأسفانه در بسیاری از موارد این مشکل به وجود می‌آید و شخص بازداشت می‌شود. نباید به این گونه عمل شود چرا که آبروی افراد طبق دین اسلام و قانون اساسی بسیار اهمیت دارد.

سرداری زاده خاطرنشان کرد: این حقوق باید نهادینه شود و در مدارس آموزش داده شود و در رسانه‌ها به اطلاع مردم برسند و مردم آگاه شوند که از  چه حقوقی برخوردار هستند. باید جریمه تجاوز به حقوق ملت از جانب مأمورین به حدی سنگین باشد که هیچ‌کس جرات این کار را نکند. در آن موقع است که شاهد این خواهیم بود که بازداشت غیرقانونی صورت نمی گیرد و اقراری به زور گرفته نمی‌شود. دولت باید از طریق مجلس قوانین لازم را برای ضمانت اجرای این حقوق تهیه کند و اجرای آن‌ها را پیگیر شود اگر قوانین اجرا نشوند که فایده ندارد. دولت به‌عنوان پدر ملت باید پیگیر صیانت از این حقوق باشد.

/ایلنا

با دیگران به اشتراک بگذارید

نشست ها و جلسات

آرشیو»
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president