اصلاحات نیوز

تجمع گسترده مخالفان برگزیت در برابر پارلمان انگلیس

صدها نفر از مخالفان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا عصر روز دوشنبه همزمان با مذاکرات نمایندگان مجلس عوام در لایحه برگزیت، در برابر پارلمان تجمع کردند.

 

به گزارش اصلاحات نیوز؛ صدها نفر از مخالفان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا عصر روز دوشنبه همزمان با مذاکرات نمایندگان مجلس عوام در لایحه برگزیت، در برابر پارلمان تجمع کردند.

نمایندگان مجلس عوام انتظار می رود تا شامگاه دوشنبه در مورد لایحه برگزیت که به دولت ‘ترزا می’ اجازه می‌دهد ماده ۵۰ پیمان لیسبون را که سرآغاز روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است، فعال کند، رأی دهند.
براساس روال قانونی، اگر نمایندگان مجلس عوام، اصلاحات مد نظر مجلس اعیان در لایحه برگزیت، چه در رابطه با تضمین حقوق اتباع اروپایی ساکن انگلیس و نیز ضرورت تصویب توافق نهایی دولت انگلیس با اتحادیه اروپا از سوی پارلمان، را نپذیرد، و مجلس اعیان نیز این نظر مجلس عوام را مورد قبول قرار دهد، ‘ترزا می’ قادر خواهد بود تا روز سه شنبه و یا چهارشنبه آینده ماده ۵۰ پیمان لیسبون را فعال کند.
نمایندگان مجلس اعیان انگلیس هفته گذشته با لایحه برگزیت که به دولت «ترزا می» اجازه فعال کردن ماده پنجاه پیمان لیسبون و شروع روند مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را می دهد، منوط به انجام اصلاحاتی در آن موافقت کردند.
اما چنانچه نمایندگان مجلس عوام اصلاحات مطرح شده را فاقد مشروعیت دانسته و با آن مخالفت کنند، لایحه مزبور بار دیگر راهی مجلس اعیان خواهد شد، اما اگر لردها بر اصلاحات یاد شده پای فشارند، بار دیگر این لایحه به مجلس عوام باز خواهد گشت که اصلاحات به آن ‘بازی پینگ پنگ’ گفته می شود.
منابع انگلیسی عنوان کرده اند که به‌ احتمال‌ زیاد لایحه برگزیت در شامگاه دوشنبه از سوی نمایندگان مجلس اعیان به تصویب می رسد .
نمایندگان مجلس عوام پیشتر با اکثریت آراء لایحه برگزیت را بدون هیچ اصلاحی در آن تصویب کرده‌اند اما براساس رویه قانونی، نمایندگان مجلس اعیان نیز بایستی این لایحه را تصویب می‌کرد تا به دولت انگلیس اجازه داده می‌شد تا مذاکرات برگزیت را آغاز کند.
مجلس عوام انگلیس بیستم بهمن‌ماه گذشته به لایحه جنجالی مربوط به فعال کردن ماده ۵۰ پیمان لیسبون که سرآغاز فرآیند خروج این کشور از اتحادیه اروپا است، رأی مثبت داده بود.
نمایندگان مجلس عوام پس از سه روز بحث و گفت‌وگو ، با ۴۹۲ رأی موافق در مقابل ۱۲۲ رأی مخالف، این لایحه جنجالی را به تصویب رساندند.
براساس رأی جنجالی دیوان عالی انگلیس در پنجم بهمن‌ماه گذشته، دولت ‘ترزا می’ برای اجرای ماده ۵۰ پیمان لیسبون، باید رأی موافق پارلمان را به دست بیاورد.
پس از رأی دیوان عالی انگلیس، دولت محافظه‌کار ‘ترزا می’ مجبور شد که لایحه مربوط به فعال کردن ماده پنجاه پیمان لیسبون را به پارلمان ارائه دهد.
ترزا می’ نخست ‌وزیر انگلیس آخرین ‌مهلت برای فعال کردن ماده ۵۰معاهده لیسبون را حداکثر تا ۳۱ماه مارس (اواسط فروردین‌ماه) تعیین کرده است. در صورت اجرای ماده ۵۰ این معاهده، مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا ۲ سال به طول خواهد انجامید.
مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز ۲۳ ژوئن ماه جولای ۲۰۱۶ ( سوم تیرماه ۱۳۹۵) با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.
در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن ( سوم تیرماه ) ۵۱٫۹ درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و ۴۸٫۱درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
 
/ایرنا
با دیگران به اشتراک بگذارید

نشست ها و جلسات

آرشیو»
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president