اصلاحات نیوز

دومین انتخاب؛ شورای پنجم: بیم یا امید؟

اینک زمان آزمون سخت شورای پنجم است. آزمونی که شکست دوباره در آن دیگر فرصت جبران ندارد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ کمتر از هشت ماه از آغاز به کار رسمی شورای اسلامی شهر تهران می گذرد و در این مدت کوتاه این شورا با هنگامه دومین انتخاب خود روبرو شده است.
این دومین انتخاب در حالی صورت می گیرد که شورای پنجم در نخستین انتخاب خود با اجماع کامل ۲۱ نفره محمدعلی نجفی را به سمت شهرداری برگزید و با چنین اعتمادی وی را راهی ساختمان بهشت ساخت.
نجفی سیاستمدار و مدیر اجرایی با سابقه ای به طول عمر جمهوری اسلامی ایران است. وی از همان نخستین سالهای پیروزی انقلاب تا کنون در سمت های اجرایی متعددی نظیر وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ریاست سازمان میراث فرهنگی و مشاور اقتصادی رئیس جمهور قرار داشته است. همچنین تجربه عضویت در شورای سوم شهر تهران را نیز در کارنامه خود دارد.
آنچه که در عمل در کمتر از هفت ماه قرار گرفتن این مدیر با سابقه در مسند شهرداری تهران اتفاق افتاد این بود که وی استعفای خود را به شورای شهر ارائه داد و افکار عمومی را شگفت زده کرد.
نجفی علت استعفای خود را بیماری عنوان کرد اما در کنار آن از علل تشدیدکننده هم نام برد که البته هیچگاه آنها را برای افکار عمومی روشن نکرد.
شورای شهر بار اول استعفای نجفی را نپذیرفت و با شانزده رای مخالف آن را رد کرد. اما روز بعد نجفی استعفای دوم خود را به شورا ارائه داد و این بار شورا با پانزده رای موافق استعفای وی را پذیرفت و معاون نجفی یعنی سمیع الله حسینی مکارم را به سمت سرپرستی شهرداری انتخاب کرد.
استعفای نجفی با آن سابقه مدیریتی نشان داد که سکانداری مدیریت کلان شهر پایتخت چنان پیچیدگی هایی دارد که حتی مدیری با سابقه وی نیز علیرغم حمایت بسیاربالای شورای شهر و همراهی افکار عمومی، در عمل از اداره آن ناتوان است.
اینک شورای پنجم پس از شکست سنگینی که در نخستین انتخاب خود داشته، در هنگامه دومین انتخاب است. آیا منتخبین شورای پنجم که با شعار “امید” اعتماد شهروندان را جلب کرده بودند، پس از این شکست خواهند توانست دوباره “امید” را در دل پایتخت نشینان احیا کنند؟
آیا این شکست شورای شهر یک دست اصلاح طلب باعث نخواهد شد که اعتماد افکار عمومی به جریان اصلاحات به کلی از بین رود؟
اینک زمان آزمون سخت شورای پنجم است. آزمونی که شکست دوباره در آن دیگر فرصت جبران ندارد.

با دیگران به اشتراک بگذارید
  1. پوریا گفت:

    سلام،، شهلا و اعضای شورای شهر مشهد دستگیر شدن،، نزدیک به چهل نفر از افرادی که در شرکتهای ساخت و سازی با شهلا رابطه داشتن دستگیر شدن.. ساعت ۱۳ امروز به وقت مشهد.. جهت صحت این خبر خودتون میتونید پیگیری کنید.،

نشست ها و جلسات

آرشیو»
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president