اصلاحات نیوز

محمدعلی وکیلی: ساختنِ تهرانِ بحران‌زده، می‌تواند الگوی اصلاح‌طلبان برای ساختنِ ایرانِ بحران‌زده باشد

اصلاحات نیوز؛ محمد علی وکیلی عضو فراکسیون امید نوشت: در این نقطه از تاریخ، چشم‌های زیادی به ما خیره شده‌اند. کارنامه ما در رویکرد مردم و آینده ایران، نقشی اساسی دارد. شاید در هیچ دوره‌ای، شهرداری تهران برای اصلاح‌طلبان به اندازه اکنون حیاتی نبوده است. ساختنِ تهرانِ بحران‌زده، می‌تواند الگوی اصلاح‌طلبان برای ساختنِ ایرانِ بحران‌زده تلقی شود. لذا امروز هیچ فرصت اشتباهی نداریم و دستمایه این شورا و شهرداری، کارنامه تمام نمای اصلاحات در این دهه محسوب می‌شود.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ محمدعلی وکیلی در سرمقاله روزنامه ابتکار با عنوان «بهشت درکانون توجهات» نوشت:

این روزها، همه چشم‌ها به «بهشت» دوخته شده، تا ببینند سکانِ مدیریت پایتخت به دست چه کسی سپرده می‌شود. به نظر من، مدیریت تهران، مهمترین کارنامه اصلاح‌طلبان در این دهه است.

ما نه توانستیم دولت را کاملاً اصلاح‌طلب کنیم و نه مجلس را؛ اما شورای شهر (و شهردار برآمده از آن)، می‌تواند تجربه کاملِ مدیریتِ اصلاح‌طلبان به حساب آید. ما در مجلس، نتوانستیم اکثریت باشیم و دولت نیز کمترین تاثیر را از اصلاح‌طلبان می‌پذیرد. تنها کارنامه شورای شهر و شهرداری است که جلوه کامل مدیریت اصلاح‌طلبان است. از این روی، عملکرد شهردار آینده تهران، هرچه باشد حتماً به ریش اصلاح‌طلبان بسته می‌شود. تنها نهادی که اصلاح‌طلبان به طور کامل فاتحِ آن بودند شورای شهر تهران است. لذا ما در بزنگاه تاریخی هستیم. شایسته است که اعضای محترم شورای شهر، با ملاحظه این نکات، دست به انتخاب شهردار آینده تهران بزنند. شهردار آینده تهران باید دارای حداکثر مشروعیت باشد، تا بتواند از سقف ظرفیت این جایگاه برای مدیریت تهران استفاده کند. با مشروعیتِ حداکثری می‌توان بیشترین تعامل را با سایر ارکان قدرت شاهد باشیم. بدیهی است که تعامل با معامله کردن و باج دادن تفاوت دارد. وقتی یک شهردار، سقف اجماع و مشروعیت را به عنوان پشتوانه داشته باشد در تنازعات و تضارب های احتمالی، می‌تواند ترازوی قدرت را به سوی خود خم کند. کیست که نداند مدیریت پیچیده و چند لایه تهران، چقدر مقارن بازی در حوزه قدرت است. به جهت این پیچیدگی‌ها شهردار آینده حتماً باید بتواند در قامت ملّی نقش‌آفرینی کند. البته اعضای محترم شورای شهر، خود بهتر از هر کس به این نکات اشراف دارند و ان‌شالله شهردار شایسته‌ای انتخاب خواهند کرد. هدف از نگارش این یادداشت تنها تلنگری بود برای یادآوری این نکته که فرصت اشتباه نداریم. در این نقطه از تاریخ، چشم‌های زیادی به ما خیره شده‌اند. کارنامه ما در رویکرد مردم و آینده ایران، نقشی اساسی دارد. شاید در هیچ دوره‌ای، شهرداری تهران برای اصلاح‌طلبان به اندازه اکنون حیاتی نبوده است. ساختنِ تهرانِ بحران‌زده، می‌تواند الگوی اصلاح‌طلبان برای ساختنِ ایرانِ بحران‌زده تلقی شود. لذا امروز هیچ فرصت اشتباهی نداریم و دستمایه این شورا و شهرداری، کارنامه تمام نمای اصلاحات در این دهه محسوب می‌شود.
اعضای محترم نیک می دانند که باید فارغ از نام حزبی خود و با ملاحظه دست پاکی، کاردانی و داشتن انرژی و انگیزه انتخاب کنند.

با دیگران به اشتراک بگذارید

نشست ها و جلسات

آرشیو»
  • khamenei
  • hashemirafsanjani
  • president